E-Ticaret için Tasarım Eğilimleri

AjansKY | E-Ticaret için Tasarım Eğilimleri

Kullanıcı deneyimi. Giderek daha fazla e-ticaret markası, kullanıcı arayüzüne ve tasarıma yatırım yapmayı öncelik haline getiriyor ve artık sadece bir heves değil. Bu bir zorunluluktur.

İstatistikler şöyle diyordu.

 • Alexa'nın en iyi 100 web sitesinin% 82'si uyarlanabilir tasarım kullanıyor. Bu nedenle, UI ve UX tasarımına yaptığınız yatırım rekabetçi kalmanız için bir ön koşuldur.
 • Alıcılar ilginç olmadığını fark ettiklerinde veya arayüzle ilgili bir sorun yaşadıklarında 0.05 saniye sonra bir web sitesinden ayrılırlar - UX tasarımının düzeltebileceği bir sorun.
 • Giderek daha fazla sayıda müşteri mobil cihazlardan (% 67) ürün satın almayı tercih ettiğinden, web sitenize / hizmetinize sahip olmak, kullanıcı dostu bir web sitesine / uygulamaya sahip olmamak kitlenizin yarısından fazlasına mal olabilir.

E-ticaret, bu yıl bazı önemli UI ve UX tasarım trendlerinin oluştuğunu gördü. Bu eğilimler, kesintisiz bir kullanıcı deneyimi oluşturmak ve katılımı, trafiği, dönüşümleri, satışları artırmak ve sonuç olarak yüksek kaliteli potansiyel müşteriler çekmekle ilgilidir.

Bu eğilimler kalmak için burada ve e-ticaret işinizin rekabetçi kalmasını istiyorsanız, bunları takip etmek çok önemlidir.

Bu eğilimlere daha yakından bakalım ve e-ticaret markalarına birkaç örnek inceleyelim.

1. Minimalizm Çağrısı

Bu yıl ivme kazanan bir trend, web sitelerini daha minimalist hale getirme eğilimini gösteriyor.

Neden minimalizm?

UI ve UX tasarımındaki bu eğilim, karmaşık ve 'doldurulmuş' tasarıma tepki. Ve, kullanıcı arayüzünü basitleştirme eğilimi arttığından, minimalizm bunu başarmak için her şeyi sunar.

Mobilya üreticisi olan Danimarka merkezli Iskos web sitesine bir göz atalım:

İlk bakışta, minimalist web tasarımının ana özelliklerini zaten görebilirsiniz:

 • Negatif alan - beyaz sayfanın veya ana sayfanın arka planı
 • Düz doku - tüm görüntüler ve kullanıcı arabirimi öğeleri, öne çıkmak için 3D veya diğer teknikleri kullanmaz, çünkü negatif boşluk sayesinde zaten bunu yaparlar.
 • Kontrast (sert) görüntüler - arka plan ve UI öğelerinin parlak renkleri yerine minimalist tasarım, temel öğeleri öne çıkarmak için görüntüleri kullanır (bu durumda üretici ürünlerini görüntüler).
 • Minimalist tipografi - bu web sitesi zihinsel yazı tipi boyutu ve sakin ama zıt yazı tipi rengini kullandığından minimalist tasarımın harika bir örneğidir.

Genel olarak sınırlı bir renk şeması da görebilirsiniz. Bu yaklaşım, kullanıcının dikkatini doğrudan noktaya çektiği için harika bir kullanıcı arayüzü oluşturur.

Web sitesi, yalnızca basit bir başlık ve ürün resimleri kullanılarak bölümlere ayrılmıştır.

Bu web sitesindeki zıt kullanıcı arayüzü öğesi, ekranın köşesindeki açılır menü penceresidir:

Hepsi zaten ana sayfada olduğundan bu menüye daha fazla bölüm eklemenize gerek yoktur, bu nedenle bu menü markayla daha fazla etkileşim kurmak isteyen kullanıcı için ek bir bilgi kaynağı olarak hizmet eder.

Basit gezinme ve ana odak noktası olan ürün gibi tasarımlar UI / UX tasarım mükemmelliğini elde etmek için mükemmeldir.

2. Markalaşmaya Vurgulamak

UI ve UX tasarımındaki diğer bir eğilim, kullanıcı deneyimi ve markalaşma arasındaki bağlantıyı güçlendirmektir.

Kullanıcı deneyimi, kullanıcının markaya ne kadar yaklaşabileceği ile tanımlanır ve bu, UI ve UX tasarımcılarının odaklanacağı nokta olmuştur. Ayrıca, markalaşmaya odaklanan bir tasarım, kullanıcı deneyiminin her adımını bu kullanıcıyı markayla tanıştırmaya odaklıyor.

UI ve UX tasarımında markalaşmaya vurgu yapmanın harika bir örneği, saç bakım ürünlerinin e-ticaret markası olan Unsubscribe'dir.

Web siteleri, kullanıcı deneyimini birleştiren ve yolun her adımında markalaşan bir şaheserdir. Bu web sitesinde dolaşan bir kullanıcı, bir markayla tam bir etkileşim kurmaya yardımcı olan farklı unsurlarla karşılaşacaktır:

Marka adına karşılık gelen sloganlarında 'abonelikten çık' kelimesini görmenin yanı sıra, hedeflerini web sitesinin odak noktası haline getiriyorlar; bu da aktif insanların saçlarına daha iyi bakmasına yardımcı olmak:

Ve elbette, web sitesi basit ama çok yönlü bir kullanıcı arayüzü ve genel olarak olumlu kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı olan en iyi minimalist uygulamalarla yapılır.

3. Daha Cesur Olmak

Bu yıl, tasarımcılar daha cesur ama daha basit yazı tiplerinde artış eğilimi gözlemlediler. Bu eğilim, yukarıda belirtilen minimalizm eğilimi ile örtüşmektedir.

E-ticarette, kalın yazı tipleri, kullanıcının dikkatini genellikle sayfanın ortasına yerleştirilen bir iletiye odaklamak için kullanılır. İşte güzel takılar satan bir e-ticaret markası olan Limnia örneği:

Web sitesi, ürünü arka planda sergileyen bir modelin videosunu kullanmasına rağmen, dikkatimiz onun tarafından değil, sayfanın ortasına koyu harflerle yerleştirilmiş mesaj tarafından çekilmektedir.

En çok kullanılan yazı tipleri arasında, UI ve UX tasarımcıları Helvetica, Sans ve Univers'i tercih ediyor. Ancak, UI / UX tasarımı için yazı tipini rastgele seçemezsiniz. Bu seçim birkaç farklı faktöre bağlıdır, yani:

 • Tasarımın geri kalanının aksine cesurluk seviyesi.
 • Yazı tipinin boyutu ve tasarımın geri kalanıyla karşılaştırıldığında nasıl algılandığı.
 • Markanızın estetiğine göre yazı tipinin türü, kalınlık düzeyi, boyutu ve rengi.

Tüm bu faktörler, bir kullanıcının markanızı nasıl algıladığını ve markanızla etkileşimde bulunduğunu etkiler, bu nedenle yazı tipi seçimi UI ve UX tasarımının tutarlılığına katkıda bulunmalıdır.

4. Mobil Cihazlara Uyum

Bu makalenin tanıtımında müşterilerinizin yarısından fazlasının mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapmayı tercih ettiğini belirttik. Ve e-ticaret markaları ağırlıklı olarak çevrimiçi çalıştıkları için (sadece bazılarının fiziksel showroom'ları olduğu için) mobil UX tasarımına yatırım yapmak zorunludur.

Etkileşim Tasarımı Vakfı'na göre, mobil kullanıcı deneyimi, web siteleri, uygulamalar ve mobil cihazlarda kullanılan diğer hizmetler aracılığıyla olumlu mobil deneyimler yaratmayı amaçlamaktadır. Mobil UX'in temel hedefleri verimlilik ve keşfedilebilirliktir.

Bir e-ticaret markası için, mobil UX, her şeyden önce, web sitesinin tüm öğelerine tam erişilebilirlik ve arayüzün basitliği anlamına gelir.

Mobil UX'e yatırım yapmak sadece mükemmel kullanıcı deneyimi için bir önkoşul değildir. E-ticaret markanızın SEO sıralaması için de önemlidir.

Google, mobil cihazlara uyarlanmış yüksek kaliteli web sitelerine sahip markaları çok yüksektir. Ancak, bir mobil siteyi mükemmel yapan birkaç kural vardır. Bu nedenle, 2015 yılında Google, geliştiriciler için mobil UX tasarım ipuçları yayınladı ve yeni trendler ortaya çıktıkça bu ipuçlarını düzenli olarak güncelledi. Bu ipuçları arasında şunları bulabilirsiniz:

 • Prototip yapmadan önce araştırma yapın . UX tasarımcıları önyargılı olduğu için Google, prototip oluşturmaya hemen başlamamanızı, ancak sezgisel analiz ve AB testi yoluyla hedef kitleyi araştırmayı önerir.
 • okunmatik hedefler üzerinde çalışın .Bir mobil web sitesinin arayüzü kullanıcı dostu olsa ve web sitesi mobil cihazlara hızlı bir şekilde yüklense bile, kullanıcılar dokunuşlarına yanıt vermeyen öğeler içeriyorsa web sitesini terk ederler. Bu, bu öğelerin çok küçük dokunmatik hedeflere sahip olduğu anlamına gelir ve Google, bunları en az 7-10 mm genişliğinde yapmanızı önerir.
 • Daha az karmaşa . Kullanıcı arayüzü ve UX tasarımındaki minimalizm eğilimi ile eşanlamlı olan bu ipucu, Google'ın etkileşim kurmak zor olduğu için karmaşık web sitelerini daha düşük sıraladığını gösteriyor.

Başka bir deyişle, e-ticaret markaları, tam marka deneyimi sunmak için web sitelerinin hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda işlevselliğine eşit dikkat göstermelidir.

4. Ödemeyi Zahmetsiz Yapmak

Zorlu müşterilerden gelen bir başka eğilim de, ödemeyi daha zahmetsiz hale getirmektir. Zahmetsiz ödeme, UX tasarımındaki en büyük zorluklardan biridir.

InvestCRO'nun son istatistiklerine göre, ortalama alışveriş sepeti terk etme oranı% 65.23'tür ve aşağıdaki nedenler önemli bir katkı sağlamaktadır:

 • % 14 - misafir ödeme seçeneği yok
 • % 11 - karmaşık ödeme süreci
 • % 7 - yeterli ödeme seçeneği yok

Ödemeleri ve ödemeleri tamamlamak kullanıcı deneyimine ait olduğundan, UX tasarımcısı daha zahmetsiz hale getirmeyle ilgilenmesi gereken tasarımcıdır.

Web sitesi yüksek alışveriş sepetini terk etme oranıyla mücadele ederse, bir UX tasarımcısının görevi:

 • Bunun neden kullanılabilirlik testi yardımıyla olduğunu öğrenin (kullanıcı görüşmeleri ve müşteri desteğinden alınan veriler aracılığıyla).
 • Kullanılabilirlik testinden toplanan verileri dikkate alarak müşteri yolculuğunu haritalayın.
 • Çözümün nasıl çalıştığını görmek için AB testi yapın.

Bir e-ticaret markasının başarısı, müşterinin ödeme ile ilgili deneyimine büyük ölçüde bağlı olduğundan, bu süreci UX tasarımı ile daha zahmetsiz hale getirmek olumlu kullanıcı deneyimine önemli bir katkı sağlar.