Responsive Tasarımın Önemi

AjansKY | Responsive Tasarımın Önemi

Web siteler ilk başta masaüstü cihazlar için geliştirildi, ancak dünya çapında akıllı telefon kullanım oranı arttıkça, site geliştiricileri masaüstü hissini çok daha küçük ekrana sığdırmak için başka yollar aradılar. Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler, mobil cihazlar aracılığıyla olmayanlardan daha iyi bir deneyim sunar. Hareket halindeyken akıllı telefonları kullanarak insanların bugün erişebileceği milyonlarca optimize edilmiş site var.

Mobil Optimizasyon Nedir?

Mobil optimizasyon , cihaza göre ayarlanan özelleştirilmiş bir site geliştirme sürecidir. Çevrimiçi deneyimi mobil ekranlara sığdırmak, sitenin programlama komut dosyasında bulunan bir dizi kodla sağlanır. Optimizasyon sayesinde, çevrimiçi sitelerin çoğu özelleştirilmiş bir deneyim sunar.

Mobil cihazlar söz konusu olduğunda daha azı olur. Mobil optimizasyon gerçekleşmeden önce, içerik küçük ekrana sığmayacak kadar büyük olduğundan, sitelerin akıllı telefonlarda kullanımı gerçekten zordu. Bugün çoğu durumda, içerik cep telefonuna mükemmel uyum sağlar. Sola veya sağa kaydırmanıza, yakınlaştırmanıza ve aksi halde olması gerektiğinde kendinizi siteye optimize etmenize gerek yoktur. Hangi akıllı telefon cihazını, kullandığınız işletim sistemini ve ekranın ne kadar büyük veya küçük olduğunu fark etmez, optimize edilmiş web siteleri tasarımınıza uyum sağlar.

Mobil Optimizasyon Neden Önemlidir?

Mobil optimizasyon dijital pazarlama dünyasında bir zorunluluktur. Hem kullanıcılar hem de site sağlayıcıları için önemlidir. Kullanıcının bakış açısından, mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelerin kullanımı akıllı telefonlar aracılığıyla çok daha kolaydır ve daha sorunsuz bir deneyim sunar. Sağlayıcının bakış açısından, daha iyi pazarlama sonuçları getirir. Yükleme hızında yalnızca 1 saniyelik bir gecikme, satışlarda% 7'lik bir düşüşe neden olabilir. Araştırmalar, kullanıcıların neredeyse% 60'ının kötü mobil tasarıma sahip bir çevrimiçi işletme önermediğini gösterdi. Bu yüzden herkes mobil optimizasyona bağlı kalıyor. Kullanıcı taleplerini karşılayan ayarlanabilir bir tasarım ve yükleme hızı sunar.

Mobil Cihazlar İçin Optimize Edilmiş Siteler Hızlı mı?

Duyarlı web sitelerinin görüntüleri ve diğer verileri telefonun belleğine indirmesi ve daha sonra cihaza ayarlaması, bu tür site sağlayıcılarının cep telefonu kullanıcıları için bakımını yeterince anlatır. Bu şekilde, çevrimiçi mobil web siteleri daha yavaş yüklenir ve telefonlar çok fazla CPU gücü ve RAM belleği kullanır.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler ilk planlarında mobil kullanıcılara sahiptir. Herhangi bir veriyi doğrudan telefona indirmeye gerek kalmadan anında özelleştirilmiş içerik görüntülerler. Kullanıcıya ulaşmanın daha hızlı bir yoludur ve büyük sorunlara neden olabilecek yükleme hızı sorunlarından kaçınmanın bir yoludur. Tüm şeyleri optimize etmek için çaba harcar, ama buna değer. Google, yükleme hızını önemli bir SEO sıralama faktörü olarak kullanır ve mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri diğerlerine göre seçer.

Mobil Optimizasyon Neleri İçerir?

Akıllı telefonlara uygun optimize edilmiş video içeriği
Birden çok sayfada gezinmek yerine kaydırılabilir içerik
Kırpılan ve daha küçük ekrana sığacak şekilde küçülen yüksek kaliteli görüntüler
Özelleştirilmiş arayüz
Duyarlı şablon ve e-postalar
Basit navigasyon sistemi (kritik bilgiler için daha büyük temas noktaları)
Minimalist tasarım

Mobil Optimizasyon Pazarlama Avantajları

Artık mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelerin en büyük avantajının, ayarlanabilir bir içerik sunmaları olduğu açıktır. Bu büyük bir pazarlama artışı sağlar. Mobil arama, son birkaç yıl içinde masaüstü araması üzerinde egemen oldu. Mobil cihazlar, Türkiye'dekki tüm arama motoru ziyaretlerinin yarısından fazlasını yapar. Çevrimiçi aramaların çoğu telefonlardan kaynaklandığından, siteler istenen pazarlama etkisini elde etmek için mobil uyumlu ve mobil cihazlar için optimize edilmiş olmak isterler.

Yavaş yükleme hızı ve özelleştirilmemiş içerik gibi her türlü memnuniyetsizlik satışlarda büyük düşüşe neden olabilir. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ve bunun gibi sorunlarla karşılaştığınızda, ilk düşünce geri dönüp daha iyi hizmet sunan başka bir web sitesi bulmaktır. Ayrıca, kullanıcının böyle bir çevrimiçi işletmeden yatırım yapmak veya satın almak istemesi pek olası değildir. Öneriler pazarlamada büyük rol oynamaktadır. Güvendiğiniz bir arkadaşınız veya bir kişi bir işletmeyi önerdiğinde, kararlarına değer verirsiniz ve siteyi ziyaret etme ve hatta para harcama olasılığı artar.